
eczne i energia odnawialna.
Na początku było słońce. To właśnie nasza energia odnawialna.
W naszej szerokości geograficznej niekiedy wystarczy kilka dni lata , aby zapewnić Ci, jako właścicielowi przydomowej elektrowni, wyprodukowanie takiej ilości energii, ile zimą przez cały miesiąc. Nie martw się jednak, słońca Ci nie zabraknie. Mało tego, To w tej chwili dużo lepsza inwestycja niż lokaty długoterminowe czy też obligacje.
Na przykład, jeśli zdecydowałbyś się na inwestycję w obligacje Skarbu Państwa, to Twoja stopa zwrotu wyniesie jakieś 3,2%. O lokatach bankowych w ogóle nie mówmy, żeby się nie irytować.
Jeśli natomiast zdecydowałbyś się na inwestycję w przydomową elektrownię fotowoltaiczną, to stopa zwrotu będzie zdecydowanie wyższa — nawet na poziomie 10%.
Jak? W jaki sposób? Fachowiec wszystko wytłumaczy.
Przyczyną tego jest wzrost cen energii
Pozyskiwanie energii, przez gospodarstwa domowe, z wykorzystaniem paneli słonecznych jest coraz bardziej opłacalne. Przyczyną tego jest wzrost cen energii elektrycznej, spadek cen za kolektory słoneczne oraz wzrost ich wydajności. Oczywiście inwestycja w energię odnawialną jest dosyć kosztowna i kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od mocy ogniw. Jednakże wymienione wyżej powody powodują, że czas jej zwrotu jest coraz krótszy. Warto dodać, że w Polsce istnieją różnego rodzaju programy rządowe, które pozwalają za zmniejszenie finalnego kosztu. W ostatnich latach fotowoltaika i energia odnawialna stały się modne, ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną mieszkańców naszej zielonej planety.
Decydując się na montaż paneli słonczych, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Specjaliści przeanalizują potrzeby w zakresie generowanej mocy, doradzą jaki osprzęt dokupić oraz co najważniejsze dokonają podłączenia kolektorów do istniejącej sieci elektrycznej w sposób bezpieczny.
W przeciwieństwie do kopalnych źródeł energii
Energia odnawialna to źródło energii, które są nieskończenie dostępne.. W przeciwieństwie do kopalnych źródeł energii, takich jak węgiel lub gaz ziemny. Odnawialne źródła energii obejmują energię wodną, energię słoneczną i wiatrową, biomasę i energię geotermalną.
Duże systemy fotowoltaiczne są tańsze ekonomicznie i technicznie. Istnieją duże systemy dachowe, na przykład w budynkach rolniczych lub halach przemysłowych. W ostatnich latach w Niemczech zbudowano również znacznie większe systemy otwartej przestrzeni. Ustawa o odnawialnych źródłach energii określa kategorie obszarów, za które wypłacane jest wynagrodzenie. Na przykład wolnostojące kolektory słoneczne nie mają prawa do wynagrodzenia. Idealnie byłoby, gdyby fotowoltaika zrzeszała obszary wstępnie zanieczyszczone, które nie mogą być wykorzystywane ani do celów rolniczych, ani do celów osadniczych i przede wszystkim mają niewielkie znaczenie dla ochrony przyrody. Duże zakłady powodują, że ceny produkcji spadają z powodu większych wolumenów rynkowych, a także dają nowe impulsy do rozwoju technologicznego.
Fotowoltaika? Modne hasło, ale z czym to się je? Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, i to wszystko jedno czy chodzi o postać pod tytułem kolektory słoneczne, czy ogólnie mówimy energia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.